Sök
 
Anpassa textstorlek: A A A
Användarnamn:
Lösenord:
Spara min inloggning

2017-03-27 | v. 13
 

Medlemmar

Branschföreningen Tågoperatörerna har idag totalt  33 ordinarie medlemmar och 13 associerade medlemmar.

Persontrafik  
Godstrafik  

 

 

 

 

Abellio_logo svg.png

Abellio Sverige

Kontaktperson: Niclas Blomqvist
Adress: Regeringsgatan 29, 7 tr, 111 53 Stockholm
Telefon: + 46 70 549 50 66
E-post: niclas.blomqvist@abellio.com
www.abellio.com

 

Autolinklogo (3)


Autolink Logistics AB

Kontaktperson:Anne-Marie Olovsdotter
Adress: Terminalgatan 16, 211 24  Malmö
Telefon: +46 70 47 47 641
E-post: anne-marie.olovsdotter@autolink.as
www.autolink.as
 

 
 

arlanda-express_logga.jpg

A-Train AB

Kontaktperson: Oscar Leopoldson
Adress: Box 130, 101 20 Stockholm
Telefon: 08-588 890 00
E-post: oscar.leopoldson@atrain.se
www.arlandaexpress.com  
 

   

arriva_logo

Arriva

Kontaktperson: Bengt Ohlin
Adress: Liljeholmsstranden 5, 1 tr, 117 43 Stockholm
Tel: + 46 70 724 23 54
E-post: bengt.ohlin@arriva.se
www.arriva.se
 

 

Baneservice_skandinavia_

 

Baneservice Skandinavia AB

Kontaktperson: Claes Mårdstrand
Adress: Stilla Havet 1
418 34 Göteborg
Telefon: 0767-711 780
E-post: cma@baneservice.se
www.baneservice.se
 

 

  bla_taget_SKJE_print_forA4

Skandinaviska Jernbanor AB

Kontaktperson: Peter Alsén
Adress: Box 7268, 103 89  Stockholm
Telefon: 076-235 00 19
E-post: peter.alsen@skandinaviskajernbanor.se
www.blataget.com
 

   
 

BotniaTåg AB

Kontaktperson: Magnus Feldt
Adress: Storgatan 115, 903 33  Umeå
E-post: magnus.feldt@arriva.se
 

 

logga captrain.jpg

Captrain Sweden AB

Kontaktperson: Hans Flodmark
Adress: Box 34, 932 21 Skelleftehamn
Telefon: + 46 (0)706 57 90 01
E-post: hans.flodmark@railcare.se
http://www.captrain.de
 

 
 

logo_cargonet

CargoNet AS

Kontaktperson: Terje Sandhalla
Adress: Postboks 1800, Sentrum, 0048 Oslo, Norge
Telefon: +47 913 83 963
E-post: terje.sandhalla@cargonet.no
http://cargonet.no/
 

 

cfl_cargo_200px.jpg

CFL Cargo

Kontaktperson: Peter Furenberg
Adress: Storgatan 44A, 571 32 Nässjö
Telefon: 070-317 25 24
E-post: info@cflcargo.se
www.cflcargo.se
 

 
 

DB-logo.gif

DB Cargo Scandinavia

Kontaktperson: Benny Spangsborg
Adress: Spotorno Allé 12, DK-2630 Taastrup
Telefon: +45 88 300 945
E-post: benny.spangsborg@deutschebahn.com
www.dbcargo.com/dk
 

 

dhl logga .jpg

DHL Rail

Kontaktperson: Karin Mårtensson
Adress: Box 57, 231 21 Trelleborg
Telefon: +46 410 740 618
E-post: karin.martensson@dhl.com
www.dhl.com
 

 
 

 
DSB Uppland AB

Kontaktperson: Ingemar Nilsson
Adress: Alsikegatan 2,  753 23 Uppsala
Telefon: +46 73 660 62 00
E-post: ingemar@dsbuppland.se
www.dsb.se
 

 

DVVJ
DVVJ Stiftelsen Dal-Västra Värmlands Järnväg

Kontaktpersoner: Frank Hagman och Joakim Lundgren
Adress: Box 14, 666 21 Bengtsfors
Telefon: +46 709 37 78 05 Frank Hagman, +46 705 31 83 84 Joakim Lundgren
E-post: vd@dvvj.se
www.dvvj.se
 

 
 

Green Cargo

Kontaktperson: Pelle Andersson
Adress: Box 39, 171 11 Solna
Telefon: 070-762 26 04
E-post: pelle.andersson@greencargo.com
www.greencargo.com
 

 


 hector_rail_logo06

Hector Rail AB

Kontaktperson: Joakim Landholm
Adress:  Svärdvägen 27, 182 33 Danderyd
Telefon: 070-240 03 46
E-post: joakim.landholm@hectorrail.com
www.hectorrail.com
 

 
 

logga inlandsbanan

 

Inlandsbanan AB

Kontaktperson: Peter Ekholm
Adress: Box 561, 831 27 Östersund
Telefon: 063-19 31 01
E-post peter.ekholm@inlandsbanan.se
www.inlandsbanan.se  
 

 
 

Keolis_logga_klippt

Keolis Sverige AB

Kontaktperson: Hans Nilsson
Adress: Box 47298, 100 74 Stockholm
Telefon: 070-916 78 60
E-post: hans.nilsson@keolis.se
www.keolis.se
 

 

 LKAB logga

LKAB Malmtrafik AB

Kontaktperson: Anders Björnström
Adress: 981 86 Kiruna
Telefon: +4670-342 29 01
E-post: anders.s.bjornstrom@lkab.com
www.lkab.com
 

 

MTR Nordic AB / MTR Stockholm AB

Kontaktperson: Peter Viinapuu
Adress: Box 10038, 121 26 Stockholm
Telefon: 08-578 610 00
E-post: peter.viinapuu@mtr.se
www.mtrnordic.se
 

 

logga mtr express
MTR Express AB

Kontaktperson: Johan Söör
Adress: Box 10038, 121 26 Stockholm
Telefon: 08-578 610 00
E-post: johan.soor@mtr.se
www.mtrexpress.se
 

 
 

Nordiska Tåg AB

Kontaktperson: Jan Andersson
Adress: Borganäsvägen 30, 784 33  BORLÄNGE
Telefon: 070-3656555
E-post: jan.andersson@nordiskatag.se
 

   

Protrain_logo

ProTrain

Kontaktperson: KarlJohan Börjeson
Adress: Industrig. 7, Box 107, 595 21 Mjölby
Telefon: 076-044 18 79
E-post: kj.borjeson@protrain.se
www.protrain.se

www.lokförarskolan.se
 

 

 

railcare
Railcare Logistik AB

Kontaktperson: Hans Flodmark
Adress: Box 34, 932 21 Skelleftehamn
Telefon: + 46 (0) 910-43 88 00,  MOBIL: +46 (0)706-57 90 01
E-post: hans.flodmark@railcare.se
 

 

Namnlös

Real Rail Sweden AB

Kontaktperson: Hans Backman
Adress: Box 2045, 331 02  Värnamo
Telefon: +46 370 51 60 00, Mobil: +46 733 73 67 10
E-post: hans.b@realrail.se
www.sandahlsbolagen.se
 

 

rushrail_140px
Rush Rail AB

Kontaktperson: Jan Lindqvist
Adress: Box 5339, 102 47  Stockholm
Telefon: 08-767 76 95
E-post: jan.lindqvist@rushrail.se 
www:rushrail.se
 

 
 

SJ AB

Kontaktpersoner: Daniel Raftö
Adress: 105 50 Stockholm
Telefon: 010-751 52 19
E-post: daniel.rafto@sj.se
www.sj.se
 

 
 

logo STAB
Svensk Tågkraft AB

Kontaktperson: Lennart Eliasson
Adress: Lokstallarna 1, 571 42 Nässjö
Telefon: 070-552 73 71
E-post: lennart.eliasson@tagkraft.com
www.tagkraft.com
 

 
 

 logga tågkompaniet.jpg

Svenska Tågkompaniet AB

Kontaktperson: Håkan Jarl
Adress: Centralplan 2, 803 11 Gävle
Telefon: -026-420 64 00
e-post: hj@tagkompaniet.se
www.tagkompaniet.se
 

 

Logo_transdev_110px.jpg

Transdev Sverige AB

Kontaktperson: Claes Gotthold
Adress: Box 1820, 124 71 Solna
Telefon: 08-629 50 90
E-post:claes.gotthold@transdev.se
www.transdev.se
 

 
 



Tågfrakt AB

Kontaktperson: Peter Ström
Adress: Danska vägen 173, 521 31 Falköping
Telefon: 0515-199 50
E-post: peter.strom@tagfrakt.se
 

 
 

Tågåkeriet i Bergslagen AB

Kontaktperson: Lars Yngström
Adress: Bangårdsgatan 2, 681 30 Kristinehamn
Telefon: 0550-875 55
E-post: lars.yngstrom@tagakeriet.se
www.tagakeriet.se/
 

 

Associerade medlemmar

 

logga alstom.jpg

ALSTOM Transport AB

Kontaktperson: Maria Parent
Adress: Box 739, 101 35 Stockholm
Telefon:+46  730 96 65 85
E-post:  carina.larsson@transport.alstom.com
 

 

Ansaldo STS Sweden AB

Kontaktperson: Lucas Orve
Adress: Box 6066, 171 06 Solna
Telefon:+46 8 621 95 00 alt +46 70 551 95 49
E-post: lucas.orve@ansaldo-sts.se
 

 

Bombardier_Logo_Bk_small
Bombardier Transportation Sweden AB

Kontaktperson: Michael Almenäs
Adress: 721 73 Västerås
Telefon:010-852 86 79
E-post: michael.almenas@transport.bombardier.com
 

 
 


Grenland-Rail-logo.jpg
Grenland Rail

Kontaktperson: Heimon Winkelman
Adress: Bøleveien 202, 3713 Skien
Telefon: + 47 97 64 52 05
E-post: hw@grenlandrail.no
www.grenlandrail.no

 

hitachi_logo_170px.jpg

Hitachi Rail Europe

Kontaktperson: Salma Shah
Adress: 40 Holborn Viaduct, 7th Floor, London EC1N 2PB, UK
Telefon: +44 20 7970 2777
E-post: salma.shah@hitachirail-eu.com
www.hitachirail-eu.com
 

 

 tcc_logo.gif

TCC

Kontaktperson: Peter Hornegård
Adress: Drottninggatan 10, 803 20 Gävle
Telefon: 026-14 10 00, 070-306 10 88
E-post: peter@tcc.se
 

 

Jernhusen AB

Kontaktperson: Olof Kjellström
Adress: Box 520,  101 30 Stockholm
Telefon: 08-410 032 66
E-post: olof.kjellstrom@jernhusen.se
www.jernhusen.se
 

 
 

nobina_95px.jpg

Nobina Sverige AB

Kontaktperson: Henrik Birath
Adress: Armégatan 38, 171 71 Solna
Telefon: 08-410 650 00, 070-187 29 01
E-post: henrik.birath@nobina.se
www.nobina.se
 

 

Trafikverket-logga.jpg

Trafikverket

Kontaktperson: Lars Cardell
Adress: Box 407, 801 05 Gävle
E-post: lars.cardell@trafikverket.se
www.trafikverket.se/jarnvagsmuseum/tagtrafik

 

Trainpool

Trainpool Sverige AB

Kontaktperson: Fredrik Westerlund
Johan Skyttes väg 203, 2 tr, 125 34 Älvsjö
Telefon: 0761-388 306
E-post: fredrik.westerlund@trainpool.se
www.trainpool.se
 

Associerade medlemmar med museiverksamhet

 

ansökan-BTO logga berglagernas

Bergslagernas Järnvägssällskap

Kontaktperson: Morrgan Claesson
Adress: Lärje Bangårdsgata 2, 415 02 Göteborg
Telefon: +46 70 787 36 44
E-post: morrgan@tele2.se
www.bjs-club.se

 

 

JHRF logga

Järnvägshistoriska Riksförbundet

Kontaktperson: JAnders Johansson
Adress: Box 1134, 171 22 Solna
Telefon: 070-660 58 30
E-post: anders.johansson@jhrf.se
www.jhrf.se


Uppdaterad   2017-02-28

Sturegatan 11, Box 555 45, 102 04 Stockholm Tel: 08-762 67 11 | Fax: 08-762 70 29 | E-post  |  Om webbplatsen  |  In English  |  RSS